spedycja

Spedytor – na czym polega praca, wymagania, cechy spedytora, zadania, zarobki

Na czym polega praca spedytora?

Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN spedycja to: przewóz i dostawa towarów wykonywane przez przedsiębiorstwo przewozowe. Praca w spedycji to nic innego jak opieka nad przesyłką, co stanowi bardzo złożony proces. Wśród osób wykonujących zadania w firmach przewozowych można wyróżnić spedytorów morskich, krajowych, międzynarodowych czy lotniczych. Warto podkreślić, że termin spedytor nie jest równoważny z określeniem przewoźnik. Do obowiązków spedytorów należy między innymi organizowanie transportu i zlecanie go przewoźnikom. Czasami zdarza się, że spedytorzy samodzielnie przewożą paczki.

Spedytor – wymagania

Sposobów, aby rozpocząć karierę w spedycji, jest kilka. Osoby, które nie są zainteresowane ukończeniem uczelni wyższej mają szansę zdobyć wykształcenie w profilowanych technikach. Świadectwo szkolne umożliwia podjęcie pracy na stanowisku technik spedytor. Większe szanse na rozwój i wysokie zarobki daje dyplom licencjata bądź magistra na kierunku transport i logistyka. W większości przypadków pracodawcy wymagają również znajomości minimum języka angielskiego (zwłaszcza przy spedycji międzynarodowej).

Cechy spedytora

Oprócz wykształcenia kierunkowego, doświadczenia oraz znajomości różnych języków, istotne są również pewne umiejętności. Cechy spedytora to między innymi: zdolności organizacyjne i negocjacyjne, spokój oraz opanowanie w stresujących sytuacjach, komunikatywność, wielozadaniowość, a także odpowiedzialność. Specjaliści w tej branży powinni umieć wykonywać zadania pod presją czasu.

Zadania spedytora

Do głównych obowiązków spedytorów należą:

  • przyjmowanie towaru,
  • dobieranie najlepszej formy transportu,
  • zawieranie umów i negocjowanie cen,
  • wybieranie ubezpieczenia pakunków,
  • sporządzanie dokumentacji transportowej,
  • odbiór przesyłek od nadawcy,
  • nadzór nad załadunkiem.

Zakres zadań spedytorów jest bardzo rozbudowany, dlatego wymagane są doświadczenie oraz szeroka wiedza w tematyce transportu nie tylko krajowego.

Spedytor – zarobki

Zarobki spedytorów zależą od przede wszystkim od lokalizacji i wielkości firmy. Na największe pensje – powyżej 5600 zł brutto mogą liczyć osoby zatrudnione w wielkich przedsiębiorstwach z zagranicznym kapitałem. Początkujący pracownicy zarabiają około 3630 zł brutto. Według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne pensje całkowite to 4560 zł brutto.

Praca – spedytor Kielce

Zapotrzebowanie na usługi spedycyjne cały czas rośnie. Osoby z kierunkowym wykształceniem mają szansę na znalezienie zatrudnienia w wielu miastach Polski, w tym także w Kielcach. Miejsce pracy spedytora to nie tylko biuro, ale również magazyny, w których przechowywane są paczki. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. W związku z szybkim rozwojem technologicznym, kontakt z klientem możliwy jest z każdego miejsca na ziemi, pod warunkiem dostępności Internetu.

Wyraź swoją opinię