Poznaj miasto Kielce

Praca Kielce » Poznaj miasto

Turystyka i zabytki

Wyjątkowe miejsca, które musisz odwiedzić...

Kielce to wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Budynki, które są pozostałością dawnej architektury, występują raczej pojedynczo. Stanowią za to wyjątkowe miejsca, które należy uwzględnić w planie wycieczki. Oprócz tego znajdują się tutaj także rezerwaty przyrody, które kuszą wyjątkowymi widokami. Wśród przyrodniczych obszarów wyróżnić należy zdecydowanie rezerwaty przyrody: Kadzielnia, Biesak-Białogon, Karczówka, Ślichowice im. Jana Czarnockiego, Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego.

Jak smakują Kielce?

Zasmakuj w mieście...

Każde miasto w Polsce ma swoje tradycyjne smaki i wyroby, które nigdzie indziej nie smakują tak samo. Kielce akurat zdecydowanie kojarzą się z majonezem. Jest to najbardziej znany specjał produkowany właśnie w Kielcach. Recepturę, na której opiera się przygotowanie majonezu, wynalazł Zbigniew Zamojski. Jednak nie tylko majonez króluje na kulinarnej mapie Kielc. Pochodzą stąd także wyjątkowe konfitury z jarzębiny oraz ser jabłeczny. Nieporównywalny smak kieleckiej ziemi to właśnie te trzy regionalne produkty.

A na dworcu…

...wyjątkowe miejsce dla wszystkich mieszkańców

To historia rodem z PRL-u. Perełka architektury, która niegdyś budziła wiele emocji i wzbudzała powszechny zachwyt. Budynek w kształcie rotundy. Wysoki na trzy piętra. Kilkanaście miejsc postojowych dla autobusów. Z zewnątrz niczym statek kosmiczny. Dziś zmienia się jego wygląd i modernizuje wnętrze oraz konstrukcje. Jednak każdy kielczanin z pewnością pamiętać będzie ten wyjątkowy dworzec.

Ogród miejski

W centrum miasta u podnóża Wzgórza Zamkowego...

Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach to najstarszy z parków w Polsce. Leży w centrum miasta u podnóża Wzgórza Zamkowego. Jego łączna powierzchnia do 7,9 ha. Zachodnia część parku kryje wyjątkową fontannę z ozdobnymi dyszami w kształcie ryb. Niegdyś znajdowała się tu przystań, z której odpływały łódki krążące po stawie.