praca dla fachowców Kielcach

Kielecki rynek pracy potrzebuje fachowców i specjalistów

W Kielcach ilość ofert pracy jest naprawdę imponująca. Tak wiele pracy nie oferowano mieszkańcom miasta od niepamiętnych czasów. Spora w tym zasługa samego miasta, które wdrożyło bardzo wiele rozwiązań, aby przeciwdziałać bezrobociu na lokalnym rynku pracy.

Można śmiało powiedzieć, że w Kielcach pracy jest pod dostatkiem i to w wielu różnorodnych zawodach. Do łask wróciły zawody typowo fachowe, na które aktualnie jest bardzo duży popyt nawet w skali krajowej. Jednak nie zawsze podaż jest na tyle duża, aby zaspokoić potrzeby rynkowe.

Coraz częściej można usłyszeć narzekania pracodawców, którzy od długiego czasu poszukują bez rezultatu odpowiedniego pracownika. Często powodem jest nadal niedostosowanie realiów rynku pracy do standardów europejskich. Pracownicy są coraz bardziej świadomi swych praw oraz mają mocniej niż kiedykolwiek sprecyzowane wymagania względem pracodawcy. Z tego względu część z nich woli nie podejmować pracy, jeśli stwierdzi, że proponowane warunki nie są adekwatne do wykonywanego zawodu.

Pomimo poprawy płac i coraz lepszym warunkom zawierania umów, pracodawcy, zwłaszcza mali pozostają także bezsilni. Pomimo iż chcieliby zapłacić więcej pracownikowi, mają związane ręce. Podstawowym problemem są opłaty, jakie ponosi pracodawca, zatrudniając osobę na podstawie umowy o pracę za stawkę wyższą niż najniższa krajowa. Dlatego wielu do tej pory zwyczajowo kombinuje z umowami zlecenia lub wypłaca część wynagrodzenia „pod stołem”. Niedużych przedsiębiorców po prostu nie stać na zatrudnianie pracownika tak, jak by należało.

Jak wyżej wspomniano obecnie w skali całego kraju, w tym także w Kielcach jest prawdziwy boom na fachowców. A takich najczęściej brak. Niewspominając o fachowcach z doświadczeniem zawodowym, których niesamowicie ciężko pozyskać. Najbardziej potrzebni są obecnie pracownicy budowlani. Wśród nich najwięcej ofert pracy występuje dla murarzy, tynkarzy, betoniarzy i zbrojarzy. Spore zapotrzebowanie występuje także na inżynierów mechaników, mechaników maszyn i urządzeń oraz mechaników pojazdów samochodowych.

Na tym jednak nie koniec. Obecnie w Kielcach na prowadzenie wysunęła się branża gastronomiczna. Pod dostatkiem zatem jest pracy dla szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, barmanów oraz pomocy kuchennej.

Jeżeli do tej pory wydawało się komuś, że w Kielcach nie ma pracy dla specjalistów, także jest w błędzie. Specjaliści także są mocno potrzebni i na nich również czekają oferty pracy. Obecnie największe zapotrzebowanie występuje na specjalistów z branży finansowej, nieruchomości, marketingu, PR, sprzedaży oraz organizacji produkcji itp.

Również aktualne badanie Barometr Zawodów na rok 2018 wskazuje także duże deficyty pracowników, występują w grupach zawodowych, w których znajdują się: agenci ubezpieczeniowi, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy, lekarze, magazynierzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, robotnicy budowlani, rolnicy i hodowcy, spawacze, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze, a także zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Wyraź swoją opinię