staż w Kielcach

Czy warto wybrać się na staż?

W Kielcach nie brakuje uczelni wyższych, a wybór kierunków kształcenia jest spory. Pozostaje tylko pytanie, czy aby na pewno wszyscy odnajdą się później na rynku pracy…
Kieleccy studenci, którzy myślą przyszłościowo z pewnością rozważają pójście na staż. Oferta urzędów pracy obejmuje staże dla studentów i dla absolwentów. Pamiętajmy, że praktyki studenckie przeważnie są obowiązkowe i bezpłatne, a uczelnia może być związana w tym zakresie z różnymi zakładami pracy.

Bez wątpienia staże opłacają się osobom, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Poza tym staż w Kielcach pozwoli sprawdzić studentowi, czy dana profesja rzeczywiście jest jego powołaniem. Niektórzy po poznaniu bliżej swojej profesji, tracą nią zainteresowanie. Oprócz tego, że w czasie stażu można się sprawdzić, mamy też opcję, żeby przyjrzeć się danej firmie od środka, poznać mechanizmy działania wielu spraw od podszewki. Ponadto warto mieć na uwadze, że staże pozwalają nawiązywać kontakty branżowe, a dla kogoś, kto jest początkujący to niezwykle istotna kwestia.

Pamiętajmy, że staże tym różnią się od praktyk, że stażysta może zostać potem zatrudniony i takie przypadki rzeczywiście miewają miejsce. Czasem pracodawca woli przeszkolić pracownika według swoich zasad niż przyjmować kogoś z doświadczeniem, ale mniej elastycznego i ze starymi, aczkolwiek niekoniecznie najlepszymi przyzwyczajeniami.

Pójście na staż może okazać się dla wielu kieleckich studentów strzałem w dziesiątkę. Dobrze wiemy o tym, że program studiów nie zawsze jest praktyczny, a pracodawcy nie chcą przyjmować niedoświadczonych absolwentów. Staże organizują nie tylko urzędy pracy, ale też różne firmy, w tym nawet międzynarodowe korporacje. Czasem nawet krótki, bezpłatny staż w znanej firmie może pomóc wzbogacić CV.

Na temat programów stażowych krążą różne opinie. Niektórzy są zdania, że to kompletna strata czasu, a stażystom nie przekazuje się żadnych odpowiedzialnych zadań ani praktycznej wiedzy. Wszystko przez to, że niektórzy pracodawcy chcą za wszelką cenę zaoszczędzić i zamiast zatrudnić nowego pracownika, wolą współpracować z urzędem pracy w obszarze staży. Aby uniknąć rozczarowania, koniecznie sprawdzajcie wiarygodność i opinie o firmie, dla której chcecie pracować.

Wyraź swoją opinię