Chcesz rzucić studia? Oto 3 rzeczy, które warto zrobić przed podjęciem decyzji
Niż demograficzny oraz prognozy dotyczące rynku pracy sprawiły, że uczelnie przyjmują coraz mniej studentów, ale jeszcze do niedawna sytuacja wyglądała odwrotnie. Wysokie bezrobocie wśród osób do 30 roku życia wskazuje na to, że nie warto kończyć byle jakich studiów. W końcu większość młodych ludzi pozostających bez pracy to absolwenci uczelni wyższych.
Czy warto w takim razie kończyć studia dla papierka? I co robić, jeżeli dopiero po roku lub dwóch poczuliśmy, że wybrany kierunek jednak do nas nie przemawia? Co począć, aby się o tym przekonać?
1. Zweryfikuj oczekiwania
Oczywiście, zanim złożymy papiery na dany kierunek, powinniśmy poczytać o tym, jakie daje on perspektywy na przyszłość. Jeśli znamy kogoś, kto ukończył interesujące nas studia, to warto z nim porozmawiać o tajnikach zawodu.
Sposobem na zweryfikowanie swoich oczekiwań pozostają praktyki zawodowe oraz staże. Dzięki takiej opcji można „od kuchni” poznać daną branżę. Jeżeli stoisz przed wyborem kierunku kształcenia, to koniecznie sprawdź, ile czasu, zajmuje zdobycie wszelkich uprawnień do wykonywania zawodu, gdyż czasem wymagane są jeszcze studia podyplomowe lub zdobycie dodatkowego certyfikatu.
2. Skup się na swoich potrzebach
Z wyliczeń ekspertów wynika, że w ciągu całego życia aż 10 lat spędzamy w pracy. Czy warto męczyć się w zawodzie, którego nie znosimy? Raczej nie. Dlatego wybierając swoją ścieżkę kariery, trzeba wziąć pod uwagę własne zainteresowania i talenty.
3. Nie bój się oceny otoczenia
Większość młodych ludzi kończy studia, które uważają za pomyłkę, ponieważ boją się krytyki znajomych i rodziny. Przerwanie nauki to zawód dla rodziców, a koleżanki i koledzy zaczynają plotkować o tym, że nie daliśmy sobie rady.
Rzadko kiedy maturzysta wie, kim naprawdę chce zostać w przyszłości. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do błędu, a w razie wątpliwości, lepiej zrezygnować ze studiów na pierwszym roku niż na czwartym. W obecnych czasach na rynku pracy wyżej ceni się znakomitych fachowców niż kandydatów z dyplomem, ale bez praktycznych umiejętności. W podjęciu decyzji o ścieżce kształcenia, jaką chcemy obrać, może pomóc też przeglądanie ofert pracy w Kielcach. Dzięki temu poznamy realne oczekiwania pracodawców. Polecamy zajrzeć również do raportów płacowych oraz do barometru zawodów.