Spawacz, Kielce – kurs spawacza, czy warto? Kursy, praca, wynagrodzenie
Zastanawiasz się nad pracą spawacza? Masz szansę znaleźć ją w Kielcach. Tutejsi przedsiębiorcy oferują zarówno miejsce zatrudnienia, jak i kursy przyuczające do tego zawodu.
Praca spawacza – Kielce
„Zatrudnię montera–spawacza z doświadczeniem w pracy przy spawaniu elementów konstrukcji aluminiowych”. „Spawanie konstrukcji stalowych, prace ślusarskie” – ofert pracy dla spawacza w Kielcach i okolicach nie brakuje. Zanim się na któreś zdecydujemy, warto sprawdzić, na czym taka praca polega.
Czym zajmuje się spawacz? Jest to osoba, która przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia łączy elementy wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów. Spawacz sam zapoznaje się z materiałem i przygotowuje go do obróbki, a po wykonaniu zadania musi sprawdzić, czy elementy zostały właściwie połączone. Często musi również prowadzić dokumentację dotyczącą zleceń czy stanu obsługiwanego sprzętu.
Praca spawacza nie jest lekka, dlatego kandydat na to stanowisko powinien cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Ponadto spawacz powinien:
- mieć doskonały wzrok, w tym dobrze rozróżniać barwy,
- cechować się dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową,
- potrafić koncentrować uwagę na długi czas,
- cechować się zdolnością myślenia technicznego,
- być uzdolniony w kierunku wykonywania zadań praktycznych.
Z tego względu zawód ten nie jest wskazany dla osób z wadami wzroku i zaburzeniami równowagi, astmatyków, alergików, chorych na padaczkę i niepełnosprawnych.
Kurs spawacza – Kielce
By podjąć pracę na tym stanowisku, wystarczy wykształcenie średnie (najlepiej o profilu technicznym), trzeba też przejść specjalny kurs spawacza. Dzięki niemu możemy uzyskać uprawnienia na jedną z metod, np. MIG, MAG czy TIG. Dwie pierwsze wykorzystuje się podczas łączenia grubszych materiałów (np. rur, blach, prętów). Spawanie TIG polega na precyzyjnym łączeniu pod wpływem ciepła cienkich elementów.
Naukę spawania można podjąć w wielu szkołach. Każdy kurs ma swoją część praktyczną oraz teoretyczną i kończy się egzaminem. W prywatnej jednostce dydaktycznej w Kielcach cena kursu spawacza wynosi około 1–2 tys. zł.
Warto pamiętać, że szkolenia są bezpłatnie organizowane również przez Powiatowy Urząd Pracy. Takie darmowe kursy na spawacza często kieruje się do konkretnych grup bezrobotnych, np. nieposiadających kwalifikacji zawodowych, pozostających bez pracy przez ponad 12 miesięcy albo po 50. roku życia. By dowiedzieć się, czy spełniamy kryteria, warto na bieżąco sprawdzać zakładkę Aktualności na stronie internetowej kieleckiego UP-u.
Ile trwa kurs spawacza?
Długość szkolenie spawacza zależy od metody pracy z tworzywem, dlatego może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Nauka spawania migomatem wygląda nieco inaczej od zgłębiania technik obsługi spawarki TIG. Kurs może być też podzielony na różne etapy. Nieco inaczej będzie wyglądać szkolenie osoby uczącej się spawać od podstaw i tej, która musi jedynie uzupełnić umiejętności bądź przedłużyć certyfikat.
Spawanie aluminium – Kielce
Pochodzący z Kielc spawacze MAG, MIG czy TIG bardzo często muszą pracować z elementami wykonanymi z aluminium, dlatego pytanie o umiejętność obróbki tego konkretnego surowca często pojawia się już podczas rekrutacji.
Aluminium znajduje zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu i przybiera najróżniejsze formy – stosuje się je jako element konstrukcyjny, można je znaleźć w wyposażeniu domów czy ogrodów. Dlatego do pracy z tym metalem wykorzystywana jest zarówno metoda MAG/MIG, jak i spawanie TIG. Łączenie aluminium i przygotowanie go do obróbki nie jest łatwe, w związku z czym czynność tę mogą wykonywać jedynie odpowiednio przeszkolone i doświadczone osoby.
Certyfikat spawacza
Pomyślne przejście kursu i zaliczenie egzaminów kończy się wydaniem certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu spawacza. Certyfikat wydawany jest zwykle na dwa lata. Po tym czasie zachodzi konieczność odnowienia uprawnień.
Jest wiele rodzajów certyfikatów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W Polsce wydaje je na przykład Instytut Spawalnictwa i Polski Rejestr Statków.
Wynagrodzenie spawacza – Kielce
Spawacz zwykle może liczyć na zarobki w wysokości 2–5 tys. zł. Na wysokość wynagrodzenia wpływ mają przede wszystkim jego umiejętności i doświadczenie. Niektóre kieleckie firmy oferują również wyjazdy za granicę – osoby decydujące się na przykład na pracę na stoczni w Norwegii mogą zarobić nawet kilka razy więcej.