życie w Kielcach

Kielecki skrót informacyjny

Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego i majonezu. Miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich u brzegu rzeki Silnicy. Stanowi centrum regionalnego rozwoju gospodarczego, kulturalnego i naukowego regionu świętokrzyskiego.

Gospodarka

Niegdyś Kielce były ośrodkiem prężnie rozwijającego się przetwórstwa oraz eksploatacji surowców mineralnych: rud żelaza, miedzi i ołowiu oraz marmurów i piaskowców. Dzisiaj to przede wszystkim przemysł budowlany, elektromaszynowy, przetwórczy i spożywczy. Tutaj swoje siedziby mają znane w Polsce i na świecie firmy. Nie jest ich wiele, jednak są to bardzo rozpoznawalne marki jak choćby: Cersanit, czy WSP Społem. W Kielcach także dobrze rozwinięty jest handel. W ciągu ostatnich lat powstało tu kilka galerii handlowych. Dzięki tym inwestycjom wiele osób w mieście znalazło pracę.

Turystyka i zabytki

W Kielcach znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia oraz wiele pojedynczych zabytków dawnej architektury, które koniecznie trzeba zwiedzić. Oprócz tego znajdują się tutaj także rezerwaty przyrody, które kuszą wyjątkowymi widokami. Zdecydowanie największą atrakcją jest Rynek, Pałac Biskupów Krakowskich, Dworek Laszczyków oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Wiele jest kościołów, do których warto także zajrzeć podczas wędrówki po Kielcach. Tutejsze muzea stanowią także doskonałą lekcję historii. Wśród przyrodniczych obszarów wyróżnić należy zdecydowanie rezerwaty przyrody: Kadzielnia, Biesak-Białogon, Karczówka, Ślichowice in Jana Czarnockiego, Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego.

Smak

Kielce smakują zdecydowanie majonezem. Jest to najbardziej znany specjał produkowany właśnie w Kielcach. Recepturę, na której opiera się przygotowanie majonezu, wynalazł Zbigniew Zamojski. Jednak nie jest to jedyne smak kojarzony z Kielcami. Pochodzą stad także wyjątkowe konfitury z jarzębiny oraz ser jabłeczny.

Rynek pracy

Stopa bezrobocia jest najniższa w całym województwie świętokrzyskim, a w Kielcach szczególnie widać to po ilości ogłoszeń z ofertami pracy. Szczególne zapotrzebowanie jest obecnie dla ludzi z wykształceniem technicznym. Ma to także związek z uruchomioną niedawno w Kielcach nową fabryką. Wśród zawodów szczególnie deficytowych w Kielcach wymienić należy: rybaków, agentów nieruchomości, administratorów nieruchomości, kierowników w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych, operatorów urządzeń do obróbki powierzchniowej metali i nakładania powłok, ankieterów, pośredników pracy, pośredników zatrudnienia, urzędników ds. podatkowych, opiekunów zwierząt domowych.

Wyraź swoją opinię