Umiejętności interpersonalne – dlaczego są tak pożądane przez pracodawców?
Zdolności komunikacyjne bardzo często przewijają się w ofertach pracy w sekcji dotyczącej wymagań wobec kandydatów. Co można rozumieć przez to? To dość złożone pojęcie, które obejmuje cechy takie jak:
- umiejętność pracy w grupie oraz z przełożonym,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- bezkonfliktowość,
- zdolności perswazyjne i negocjacyjne,
- umiejętność słuchania i wyrażania swoich emocji.
Aspektem, o którym warto wspomnieć, jest również adaptacja społeczna, czyli bezproblemowe przystosowanie się do panujących warunków. Zdolności interpersonalne definiują nasze relacje z otoczeniem. Pracodawcy przywiązują dużą wagę do tego typu kompetencji miękkich, ponieważ okazują się kluczowe na wielu stanowiskach.
Kiedy zdolności interpersonalne dadzą gwarancję zatrudnienia?
Zastanów się dobrze nad tym, czy Twoje umiejętności interpersonalne są dobrze rozwinięte. Szczególnie gdy chcesz aplikować na oferty pracy w Kielcach dla handlowców, specjalistów do spraw obsługi klienta czy menedżerów. Zdolności komunikacyjne są pomocne również w przypadku doradców finansowych, pracowników banków, przewodników turystycznych, dziennikarzy, trenerów czy rekruterów. Tak naprawdę wyżej opisane cechy liczą się nie tylko w sprzedaży, ale wszędzie, gdzie dochodzi do kontaktu z klientem czy też pacjentem.
Jak opisać kompetencje miękkie w CV?
Przede wszystkim skup się na oczekiwaniach pracodawcy. Wymień te kompetencje, które są istotne z punktu widzenia danego stanowiska. Np. dziennikarz powinien być osobą komunikatywną, a przy tym dociekliwą, która umie uważnie słuchać. Z kolei team leader skutecznie motywuje swoich podwładnych i pomaga rozwiązywać konflikty w zespole. Bycie dobrym mówcą przyda się, jeśli chcesz wykonywać zawód pilota wycieczki, coacha czy lektora języka obcego.
Jeżeli właśnie masz zamiar wysłać do pracodawcy swoje dokumenty aplikacyjne, to miej na uwadze, że nie warto koloryzować. Wnikliwi rekruterzy czasem przeprowadzają testy psychologiczne, mające na celu zweryfikowanie predyspozycji zawodowych kandydatów, sprawdzenie odporności na stres itd. Istnieją zawody, w których osoby ciche i nieśmiałe nie osiągną zbyt dobrych efektów, a jedynie będą się męczyć…